تاريخ : شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱ | 12:58 | نویسنده : بهنام

کار با ابزارAdd New Hardware

   امکان افزودن سخت افزار جدید به کامپیوتر یکی از خصوصیات جالب ویندوز XP است . می دانیم که هر وسیله ای که روی کامپیوتر نصب می شود باید ابتدا برنامه راه انداز آن نیز نصب گردد. در صورتی که ویندوز XP راه انداز دستگاه مورد نظر را داشته باشد عمل پیکر بندی دستگاه به صورت خودکار ( Play & Play) به محض راه اندازی ویندوز تحقق می یابد ولی در صورتی که برنامه راه انداز موجود نباشد باید سخت افزار جدید را به کمک برنامه Add New Hardware نصب و راه اندازی نماییم .

برای اجرای برنامه فوق کافیست روی آیکون با همین نام در Control Panel  دو بار کلیک نمایید .

در این پنجره تذکر لازم را مبنی بر این که قبل از ادامه باید سخت افزار مورد نظر را در سیستم نصب نماییم برنامه فوق دارای دو مرحله عملکرد می باشد . در مرحله اول سعی می کند تا سخت افزارهایی که خاصیت pnp  (play & play ) را دارند , جستجو و نصب کند . در این مرحله ویندوز از شما سوال می کند که آیا سخت افزار مورد نظرتان را در سیستم نصب کرده اید یا خیر ؟

تذکر مهم : برنامه فوق در صورتی استفاده می شود که سخت افزار جدید داخل کامپیوتر در یکی از شکاف های توسعه اضافه شده باشد. ( مثل کارت گرافیک , کارت شبکه , کارت مودم و ... ) در صورتیکه می خواهید یک وسیله ای که به صورت External از طریق یکی از درگاه ها به کامپیوتر وصل می شوند (مثل چاپگر ها و ...) باید از برنامه مخصوص آنها در Control Panel استفاده شود .

در مرحله بعدی پنجره جدیدی مشاهده می شود    که از طریق آن می توانید وسیله مورد نظر را برای نصب انتخاب کنید .

پس از انتخاب دستگاه از شما سوال می کند که جستجوی نرم افزار نصب را به صورت خودکار یا دستی انجام دهید . چنانچه گزینه اول را انتخاب کنید پنجره جدیدی باز می شود که در آن پیشرفت عمل جستجو را نشان می دهد . پس از پایان عمل جستجو پنجره جدیدی برای انتخاب نوع دستگاهی که می خواهید نصب کنید ظاهر می شود. از این مرحله به بعد بسته به نوع دستگاه مورد نظر, پنجره های متفاوتی باز می شود.

 

کار با ابزار Add or Remove Programs

  در سیستم عامل DOS برای استفاده از هر برنامه معمولا به محض کپی کردن فایل ها در کامپیوتر قابل اجرا بودند. در ویندوز برای اجرای برنامه ها باید آنها را نصب کنید. طبیعی است که هر گاه نرم افزاری را نصب   می کنید در فایل های سیستمی کامپیوتر شما تغییراتی را  اعمال می کند . حال اگر حتی فایل های نرم افزار نصب شده را از روی سیستم پاک نمایید ولی چون تاثیراتی که در فایل های سیستمی کامپیوتر به وجود آورده است هنوز باقی مانده است هر بار که کامپیوتر راه اندازی می شود , خطاهایی را به دلیل عدم وجود فایل های برنامه مذکور نشان می دهد . لذا در ویندوز اگر بخواهید نرم افزار نصب شده ای را از روی هارد دیسک پاک کنید , حتما باید از کمک نرم افزار های مخصوص آن را Uninstall نمایید .

یکی از ابزار بسیار مفید جهت نصب یا حذف نرم افزارهای کاربردی در ویندوز XP برنامه Add or Remove Programs می باشد . از آنجاییکه نصب نرم افزار های کاربردی از این طریق مستقیما با Registry ویندوز مربوط می شود لذا تغییرات و حذف احتمالی نرم افزار در آینده کار بسیار ساده ای خواهد بود . به هر حال برای نصب یا حذف یک نرم افزار کاربردی باید روی آیکنPrograms  Add or Remove از Control Panel دو بار کلیک کرده تا پنجره اصلی این برنامه مشاهده شود .

 Add New Programs: زبانه ای است که توسط آن می توانید توسط CD یا Floppy نصب برنامه های کاربردی را انجام دهید.

 Change or Remove Programs: زبانه ای است برای حذف یک برنامه کاربردی که قبلا توسط ویندوز نصب شده است.

اضافه کردن یا حذف اجزاء ویندوز XP  : گاهی ویندوز نمی تواند تمام برنامه های مورد نیاز را به طور کامل نصب کند . برای مشاهده برنامه هایی که ویندوز نصب نکرده یا برنامه هایی از ویندوز که می خواهید حذف نمایید روی دکمه Add/Remove windows component   از پنجره Add or Remove کلیک کنید.

 

 

        

کار با ابزار Accessibility Options :

   گزینه های موجود در این ا بزار باعث تنظیم دقیق اجزا مختلف سیستم برای راحتی کار بر اساس میل استفاده کننده از ویندوز می باشد.

   در این پنجره پنج سر برگ وجود دارد که مختصرا هر کدام را توضیح می دهیم .

سر برگ Keyboard : این برگه شامل گزینه هایی به منظور سفارشی کردن شیوه عملکرد صفحه کلید است

سر برگ Sound : این برگه شامل گزینه هایی به منظور سفارشی نمودن صداهای سیستمی و همچنین نسبت دادن تصاویر به صداهای سیستمی می باشد .

سر برگ Display : این برگه شامل گزینه هایی به منظور سفارشی نمودن کن تراست صفحه نمایش تنظیم سرعت حرکت و همچنین میزان سرعت چشمک زدن  اشاره گر ماوس و در نهایت تنظیم پهنای اشاره گر ماوس می باشد.

سر برگ Mouse : این برگه شامل گزینه هایی به منظور نسبت دادن کلید های عددی از صفحه کلید برای کنترل اشاره گر ماوس توسط صفحه کلید می باشد .

سر برگ General : این برگه شامل گزینه هایی به منظور سفارشی کردن نحوه عکس العمل محیط کاری ویندوز می باشد .

 

کار با ابزار Administrator Tools

  در صورتی که در ویندوز شما چندین کاربر معرفی شده باشند استفاده ازابزار های موجوددر Administrator

Tools مدیر سیستم را در پیکر بندی و تنظیم سیاستهای امنیتی و اجرایی سیستم کمک می کند.

شکل زیر ابزار فوق را نمایش می دهد :

 

 

کار با ابزار Date/Time

   به کمک برنامه Date/Time امکان تنظیم تاریخ و ساعت و همچنین وقت محلی سیستم فراهم می شود . معمولا در پایان نصب ویندوز و در اولین راه اندازی آن این برنامه به صورت خودکار توسط ویندوز اجرا و ساعت و تاریخ و وقت سیستم محلی سیستم تنظیم  میشود.

برای تنظیم ساعت و تاریخ روی سر برگ Date & Time کلیک کرده و تاریخ و ساعت سیستم رادر پنجره ای که باز می شود تنظیم نمایید .  در این پنجره PM برای بعد از ظهر و AM برای صبح به کار می رود .

برای تنظیمات محل یا کشور یا منطقه ای که در آن به سر می برید باید سر برگ Time Zone را کلیک نمایید .

روش دیگری نیز برای تنظیم تاریخ و ساعت سیستم وجود دارد که با کلیک کردن راست روی آیکون ساعت و تاریخ در گوشه راست نوار وظیفه می باشد . با انتخاب گزینه Adjust Date/Time برنامه فوق اجرا می شود.

 

کار با ابزار Display

   از ابزار Display جهت تغییر طرح های زمینه , محافظ های صفحه نمایش, رنگها , صداها و فونت ها , نحوه

نمایش آیکن ها و درجه وضوح صفحه نمایش استفاده می شود.

سر برگ Themes : در ویندوز یک سری طرح های شماتیک وجود دارد که در آنها حالت های مختلفی از طرح های زمینه , محافظ های صفحه نمایش, رنگها , صداها و فونت ها را انتخاب نموده اند . لذا برای انتخاب یک طرح شماتیک خاص برای صفحه نمایش ویندوز می توانید از  موارد موجود در کادر فوق استفاده نمایید.

سر برگ Desktop : از این برگه جهت تغییر پشت زمینه در صفحه Desktop استفاده می شود .

در این سر برگ زبانه ای به نام Customize Desktop قراردارد که می توان از آن برای تغییر شکل آیکن ها  ظاهر کردن آیکن ها بروی Desktop و همچنین می توان توسط زبانه Clean Desktop آیکن های مورد نظر روی Desktop را داخل پوشه ای قرار داد .

سر برگ Screen Saver : برای تغییر نوع و تنظیم زمان محافظ صفحه نمایش استفاده می شود . در پایین صفحه گزینه power قرار دارد که می توان توسط گزینه های موجود در آن مانیتور , و هارد دیسک را  پس از مدت معینی غیر فعال و یا خاموش نمود .

سر برگ Appearance : به منظور تغییر رنگ نوارها و Desktop , اندازه و فضای بین آیکن ها و نوع قلم در پنجره ها استفاده می شود .

سر برگ Settings : از این برگه جهت تنظیم و تغییر درجه وضوح صفحه نمایش و همچنین کیفیت رنگ ها در این صفحه استفاده می شود.  

 

 

 

کار با ابزار Folder Options

برای تنظیم ظاهر فایل ها و پوشه ها به صورت دلخواه و همچنین برای ایجاد وابستگی بین فایل ها یا برنامه ها نسبت به هم از این ابزار استفاده می شود.

سر برگ General : این برگه شامل گزینه های عمومی فایل ها و پوشه ها می باشد. گزینه های این پنجره شامل موارد Tasks ( جهت تنظیم نحوه نمایش عنوان پوشه ها ) Browse folders ( جهت تعیین اینکه پوشه باز شده در همان پنجره باشد یا پنجره مستقلی داشته باشد ) و click as follows ( برای تعیین اینکه با یک بار کلیک کردن یا دو بار کلیک کردن پوشه ها باز شود)

سر برگ View : در این برگه می توانید پوشه های موجود در کامپیوتر را یکسان کرده و یا ظاهر هر نوع پوشه متفاوت باشد ( Folder Views ) . علاوه بر این می توان درقسمت ( Advanced Settings ) نیز گزینه های مربوط به آشکار یا پنهان شدن پوشه ها , نمایش و یا عدم نمایش ظرفیت فایل ها , نحوه نمایش نام پوشه ها از نظر حروف بزرگ یا کوچک نمایش و یا عدم نمایش فایل ها و پوشه های مخفی , نمایش و یا عدم نمایش توسعه فایل ها , نمایش یا عدم نمایش فایل های سیستمی , نمایش یا عدم نمایش آیکن Control Panel  در پنجره My Computer و غیره را تنظیم نمود.

سر برگ File Types : در این برگه می توانید هر دسته از فایل هایی که مورد نظر شماست , انتخاب کرده و آنها را به یک برنامه خاص نسبت دهید . در این صورت هر گاه  روی این پوشه کلیک کنید , ابتدا برنامه مذکور باز شده و سپس آن پوشه باز می شود .

سر برگ Offline Files : در این برگه می توانید خصوصیات و گزینه های مربوط به فعالیت غیر هم زمان با پوشه های موجود در شبکه را تنظیم کنید .

 

کار با ابزار Fonts

از این ابزار جهت مشاهده فونت های موجود در ویندوز و هم چنین نصب فونت های جدید استفاده می شود . در صورتیکه می خواهید شکل فونت ها را روی صفحه چاپ مشاهده کنید , روی دکمه Print در این صفحه کلیک کنید.

تذکر مهم : فونت هایی را که با حروف MS یا حروف قرمز مشخص شده اند , هرگز حذف نکنید .

 

کار با ابزار Game Controllers

از این ابزار جهت نصب , حذف یا پیکر بندی اجزا سخت افزاری کنترل کننده  بازی های کامپیوتری از قبیل دسته بازی ( joystick ) استفاده می شود. در این پنجره برای اضافه کردن یک دستگاه جدید روی دکمه Add و برای حذف آن روی دکمه Remove کلیک کنید .

 

کار با ابزار Internet Options

از این ابزار جهت تنظیمات نمایشی و ارتباطی اینترنت استفاده می شود .

سر برگ General : در قسمت Home Page این برگه می توانید آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید تا عنوان یک Home Page در مرور گر اینترنت ظاهر شود. در قسمت Temporary internet Files این برگه می توانید علاوه بر حذف فایل های موقتی بار گذاری شده توسط اینترنت و دیگر فایل های موقتی , تنظیم های دیگری را با کلیک کردن روی دکمه Settings   در این رابطه انجام دهید . در قسمت History این برگه علاوه بر اینکه می توانید سابقه دستیابی به صفحات وب را حذف نمایید, تعداد روزهای نگهداری این سابقه را نیز تغییر دهید.

با کلیک روی دکمه Fonts فونت حروف را روی صفحات وب مشخص می کنید. با کلیک روی دکمه Languages می توانید با انتخاب چند زبان رایج دنیا , صفحات وب را با چندین زبان مختلف ارائه می شوند, مطالعه کنید.

سر برگSecurity : به کمک گزینه های موجود در این برگه می توانید موارد امنیتی به اینترنت را تنظیم نمایید . برای تنظیم این پارامتر ها کافی است ابتدا یکی از نواحی مورد نظر به همراه سایت مربوطه را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Custom Level جهت تنظیم دستی و روی دکمه Default Level برای تنظیم مقادیر پیش فرض کلیک کنید .

سر برگ Privacy : به کمک گزینه های داخل این برگه موضوعات مربوط به اطلاعات مشخصی را در موقع ارتباط با اینترنت تنظیم نمایید. در این پنجره برای تنظیم محدودیت ارتباطات مشخص سیستم شما با اینترنت می توانید از اهرم لغزنده موجود در قسمت Settings استفاده کنید . هر چه این اهرم را به سمت بالا بکشید , امکان ارتباط سیستم شخصی شما در ارتباطات اینترنتی کمتر و محدودتر می شود و بالعکس.  

سر برگ Content : به کمک گزینه های داخل این برگه می توانید مطالبی از قبیل Content Advisor , Certificates و همچنین مواردی مربوط به اطلاعات شخصی شما در اینترنت را تنظیم کنید.

سر برگ Connections : به کمک گزینه های این برگه می توانید مواردی از قبیل شماره تلفن و نام و کلمه عبور کاربر و همچنین موارد مربوط به ارتباط با یک شبکه محلی را تنظیم کنید.

سر برگ Programs : به کمک تنظیم گزینه های این برگه می توانید مشخص کنید که ویندوز XP برای هر یک از خدمات اینترنت از کدام نرم افزار استفاده کند .

سر برگ Advanced : این برگه شامل گزینه هایی است که به کمک آنها می توانید ارتباطات اینترنتی خود را به شکل دلخواه تنظیم نمایید از جمله خدمات این قسمت می توان به تازه سازی خودکار مرور گر اینترنت , بستن پوشه هایی که استفاده نمی شوند , نمایش یا عدم نمایش پیام های خطا , فعال سازی یا غیر فعال سازی FTP sties , مسائل مربوط به مالتی مدیا در اینترنت , چاپ در اینترنت و همچنین امنیت در اینترنت را اشاره کرد.

کار با ابزار Network Cooection

از این ابزار جهت ایجاد یک اتصال جدید و همچنین تنظیم ارتباطات در یک شبکه محلی یا اینترنت استفاده

می شود.

در سمت چپ این پنجره در کادر Network Tasks از گزینه ی   Create a new connection جهت برقراری ارتباطات مستقیم در شبکه یا یک کامپیوتر دیگر استفاده می شود . چنانچه روی این گزینه کلیک کنید پنجره New connection wizard باز شده که صفحه خوش آمد گویی این برنامه محسوب می شود . روی دکمه Next کلیک کنید تا پنجره Network connection Type باز شود گزینه های این پنجره عبارتند از

  •  Connect to the internet: ارتباط را با اینترنت را برقرار می کند.
  •  Connect to the network at my workplace: ارتباط را با شبکه در محل کارها برقرار می کند.
  •  Set up advanced connection: ارتباط مستقیم را با یک کامپیوتر دیگر از طریق پورتهای سریال یا موازی برقرار کرده یا اینکه این کامپیوتر را برای ارتباط دیگر کامپیوتر ها تنظیم می کند.

گزینه set up a home or small office network : از این گزینه برای تنظیم یک شبکه کوچک اداری یا خانگی استفاده می شود .

اتصال مستقیم به اینترنت و شبکه محلی

اتصال از طریق یک دروازه به شبکه اینترنت

اتصال از طریق HUB و Modem به شبکه اینترنت

اتصال مستقیم و مستقل به شبکه اینترنت

اتصال در یک شبکه محلی از طریق یک HUB .

 

کار با ابزار Power Options

به کمک این ابزار می توانید مصرف انرژی هر یک از وسایل و قطعات موجود در کامپیوتر تان را کاهش دهید.

سربرگ Power Schemes :در این برگه یکی از انواع طرح های انرژی موجود از قسمت  power schemes انتخاب نمایید.

برای تعیین زمان خاموش شدن مانیتور و هارد دیسک در صورت بدون استفاده ماندن به ترتیب از کادرهای Turn off monitor و Turn off hard disks استفاده کنید . برای ذخیره طرح جدید شده از دکمه

Save as استفاده کنید.

سر برگ  Advanced : در این برگه با علامت زدن کنار گزینه Always show icon on the taskbar باعث می شود آیکن مخصوص این ابزار و در نوار ابزار نشان داده شود .

سر برگ APM : در این برگه با علامت زدن کنار گزینه Enable Advanced Power Management support می شود تا سیستم مدیریت توان پیشرفته در ویندوز شما فعال شود .

 سر برگ UPS : در این برگه گزینه هایی برای تنظیم عملکرد دستگاه UPS ( دستگاه برق اضطراری ) وجود دارد بعد از نصب فیزیکی UPS طبق دستورات کارخانه سازنده برگه UPS  در کادر Status جزییات مربوط به نوع UPS انتخاب شده از نظر نوع کارخانه و مدل آن در کادر Details   مشخص می شود .

 

 

 

 

برای انتخاب یک نوع UPS جدید روی دکمه Select در کادر Details   کلیک کنید تا پنجره UPS selection مشاهده می شود . در این پنجره کارخانه سازنده UPS را از کادر Select manufacturer انتخاب و مدل آن را از کادر سازنده select model انتخاب کنید در نهایت روی دکمه Finish برای انتخاب UPS کلیک کنید .

مشخصات UPS از نظر زمانی و همچنین زمانهای بحرانی را با کلیک کردن روی دکمه Configuration برای فعال کردن پنجره  UPS Configuration را تنظیم کنید.

   • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ